PAYLAŞ

Facebook Yapay Zeka Botları Yeni Bir Dil Geliştirdiler

Verimliliği ve hızı arttırmak için akıllı algoritmalar kullanılarak geliştirilen yapay zeka, dünyanın en güçlü bilgisayar sistemlerince üst seviyede kullanılır olmaya başladı. Bu durum, başıboş bir yapay zekanın verebileceği olası zarar ihtimalinin de artışına neden oluyor. Teknoloji toplumunda bir çok kişi yapay zekanın yapımcılarının aleyhine dönebileceğine dair teorileri dile getiriyorlar. Facebook’ da hafta sonu bu konuda ilginç bir tecrübe yaşadı. Facebook yapay zeka botları, insanların kesinlikle anlayamayacakları yepyeni bir dilde birbirleriyle iletişim kurmaya başlayınca, mühendisler sistemin fişini çekmek zorunda kaldılar.

Normalde birbirleriyle İngilizce konuşmak üzere programlanan yapay zeka botlarının anlamsız gibi görünen bir dilde konuşmaya başladıkları görüldü. Yapay zeka botları kendi aralarında ‘I can can I I everything else’ ya da ‘Balls have zero to me to me to me to me to me to me to’ gibi cümleleri birbirlerine gönderiyorlardı. İnsanlar bu cümlelerin ne anlama geldiklerini kesinlikle anlamazlarken, botlar birbirleriyle bütünüyle anlamlı bir şekilde iletişim kuruyorlardı. Botların nasıl ya da niçin iletişim kurduklarını anlamaktan aciz kalan Facebook, çaresiz sistemi kapatmak zorunda kaldı.

Facebook Yapay Zeka

Buradaki çok açık tehlike, sadece kendi dilleriyle birbirleri arasında iletişim kurabilen botları anlamanın imkansız oluşu değil, fakat esasen onları kontrol etmenin çok daha zor hale gelmesi. Bu örnekteki botlar, birbirleriyle anlaşılır bir dilde konuşmak yerine, göründüğü kadarıyla çok daha etkin bir iletişim yolu geliştirerek, kendileri için en iyinin ne olduğuna karar vermişler. Bu olay etkileyici olduğu kadar, korkutucu da.

Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, yapay zekanın yılmaz savunucularından. Hatta Elon Musk gibi diğer teknoloji liderleriyle yapay zekaya kucak açması ve akıllı bilgisayarların insanlığa verebileceği olası tehlikelere karşı kayıtsız kaldığının düşünülmesi nedeniyle kavga bile etti.

Hafta sonu gerçekleşen bu olaydan sonra, belki de bu konudaki duruşunu bir miktar değiştirecektir.

Yazılar
Panikleyen Facebook Mühendisleri Yapay Zeka Sisteminin Fişini Çektiler!
Haber Adı
Panikleyen Facebook Mühendisleri Yapay Zeka Sisteminin Fişini Çektiler!
Açıklama
Yapay zekanın yılmaz savunucularından olan Mark Zuckerberg'in firmasında yaşanan olay, bu konuya çok daha ciddi şekilde eğilinmesi gerektiğinin son göstergesi oldu.
Yazar
Yayıncı
Akademya Eğitim
Yayıncı Logosu