PAYLAŞ

Reklamın kabul edilebilir olduğu birkaç yer vardır. Ama telefonun klavyesinin bunlardan biri olmadığı kesin. HTC’nin bir çok modelinde varsayılan klavye olarak kullandığı Touchpal artık reklam göstermeye başladı.

Sorun HTC’nin Touchpal klavyeye yaptığı aynı zamanda ‘TouchPal Sense Edition’ olarak bilinen son güncellemeden ileri geliyor. Bu güncelleme bir çok telefon modelinde kullanılıyor. Hatta firmanın son amiral gemisi modeli olan HTC 10 ve U11 modellerinde de var.

Tabii insanlar bu durumdan son derece rahatsızlar.

 

Neden klavyemde yazı yazarken, hatta bu tweet mesajını atarken bu ‘lanet’ reklamlar klavyemde beliriyorlar?

 

‘HTC_UK 10 telefonumdaki mevcut klavye şu anda reklam gösteriyor. Şaka bu, değil mi?’

 

Gelen şikayetler üzerine HTC’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada kullanıcılardan klavye ile ilgili tüm güncellemeleri kaldırmaları istendi. Fakat bunun eğreti bir çözüm olduğu aşikar zira klavye Play Store’dan güncellendiğinde, tekrar aynı şey olacaktır.

Lütfen Ayarlar>Uygulamalar>Tüm Uygulamalar bölümüne giderek TouchPal’ı bulun ve ‘Güncellemeleri Kaldır’a tıklayın. Destek için htc.com/support bağlantısına gidebilirsiniz.

 

HTC’nin yaptığı açıklamaya dayanarak değerlendirme yapacak olursak, TouchPal bu reklamları, HTC’nin bilgisi ya da rızası dışında ekliyor. Üstelik söz konusu uygulama listesi de Tuouchpal tarafından yayınlanmış. Ama yine de HTC, ürünlerinin hayati bileşenlerine başka bir firmanın kontrol etmesine izin vermesi büyük bir hata.

Eğer TouchPad kullanıyorsanız, bunun yerine Gboard’a geçiş yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece herhangi bir reklamla karşılaşmayacağınız gibi, otomatik çeviri gibi şık özellikleri de kullanabileceksiniz.