PAYLAŞ

Resim Düzenleme Araçları

Piyasada bulabileceğimiz bir çok resim düzenleme programı bulunuyor. Fakat bunların geneli, artık bir standart haline gelmiş olan Adobe Photoshop’a gerçek anlamda rakip olabilme özelliğini taşımıyor.

Tabii ki basit resim düzenleme yazılımları kullanıcı ihtiyacını belirli ölçülerde karşılıyorlar ama Photshop’un alternatifi olabilmek için sıradan kırmızı-göz düzenleme ya da retro filtreler yeterli olmuyor. Aynı zamanda katmanlar ve maskelerin olduğu, toplu düzenlemelerin yapılabildiği, geniş çapta otomatik ve manuel düzenleme araçlarının bulunduğu bir programa ihtiyaç duyuluyor. Tabii aynı zamanda eksiklikleri giderecek bir takım eklentilere sahip olması da önemli.

Sizin Photoshop’a alternatif olarak kullandığınız bir program var mıdır bilemiyoruz ama, biz Photoshop’a alternatif olabilecek 5 yazılım derledik sizler için. Gelin bu programlara birlikte göz atalım.

1. GIMP

GIMP

Güçlü ve uyumlu yapıya sahip olan program Photoshop’un en iyi alternatiflerinden biri olma özelliğini taşıyor. Katmanlar, maskeler, gelişmiş filtreler, renk ayarlamaları ve biçim  değiştirme fonksiyonları (ki tüm bunlar özelleştirilebilir işlevler) ile oldukça sağlam bir program.

GIMP’in en iyi özelliklerinden biri kullanıcı tarafından oluşturulan, yükleme öncesi paket halinde programla birlikte sunulan ve kullanıma hazır yazılım ve eklentilere sahip olması. Bunlardan bazıları sevilen Photoshop araçlarının birer benzerleri (örneğin; Sıvılaştırma). Bunun yanında resimlerinizi harmanlama ve biçim değiştirme metodlarıyla canlandıracak olan animasyon araçları da programla birlikte geliyor. Yine de tüm bu araçlar sizin için yeterli gelmezse, Photoshop’un eklentilerini de GIMP’e ekleyebiliyorsunuz.

Programı buradan yükleyebilirsiniz.

2. Photo Pos Pro

Photshop’a alternatif olabilecek bir diğer ücretsiz yazılım olan Photo Pos Pro, hem ortalama ve hem de profesyonel kullanıcılar için ara yüze sahip. Ortalama kullanıcı seçeneğinde tek tıklama ile hazırlanabilen filtreler ve otomatik ayarlamalar mevcut olmakla birlikte profesyonel arayüz daha çok Photoshop’u temsil ediyor gibi duruyor.

Photshop’ta olduğu gibi katman ve maskeler bulunan programda aynı zamanda muhteşem klonlama ve düzeltme fırçaları da bulunuyor. Toplu düzenleme yapma desteği de sunan program zamandan kazanmanızı sağlıyor. Resimlerinizi doğrudan tarayıcıdan ya da kamera üzerinden aktarabiliyorsunuz.

İndirmek için tıklayın.

3. Paint.NET

Paint.Net

Photoshop’a alternatif olarak çıkan Paint.NET, ilk aşamada Microsoft Paint’in alt birimiydi. Fakat yıllar sonra kendi ayakları üzerinde durabilen, güçlü bir yazılım haline geldi.

GIMP ve Photo Pos Pro’da olduğu gibi Paint.NET’ de otomatik filtre ve manuel düzenleme araçları içeriyor. Aynı zamanda katman desteği de bulunduran programda maske kullanabilmek için eklenti yüklemek zorunda kalıyorsunuz. Toplu düzenleme işlemi de var sayılan özellikler arasında yer alıyor. Klone damgasıyla lekeleri ve dağılmaları silebiliyorsunuz.

İndirmek için tıklayınız.

4. Pixlr Editor

Pixlr

Tarayıcı tabanlı photoshop alternatifi olan bu program, bir çok masa üstü uygulamadan daha sıkı. Bilgisayar destekli tasarım ve 3D modelleme yazılımında tanınmış isimlerden biri olan AutoDesk’in bir çalışması olan bu programın tarayıcı, masa üstü ve mobil versiyonları bulunuyor.

İndirmek için tıklayınız.

5. Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop’un hafif versiyonu olan resim düzenleyicisi, tarayıcılarda ücretsiz olarak kullanılabiliyor ve aynı zamanda Windows, iOS ve Android platformlara kurulabiliyor.

Photoshop’un en kullanışlı özelliği olan resim zenginleştirme fonksiyonu dokunmatik ekranlar için özel olarak uyarlanmış. Slaytlarla kontrast, beyaz dengesi ve poz ayarlamasını dinamik olarak yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda tek tıklama ile ayarlamaların yapılabileceği otomatik seçenekler de var. Yaptığınız çalışmaları bilgisayarınıza atabilir, ya da Facebook üzerinden paylaşabilirsiniz.

Programın en cazip yanı basitliği olmakla birlikte, en büyük dezavantajı da bu yönü çünkü bu haliyle katmanlar, eklentiler ya da fırça araçlarını bünyesinde barındırmayan programda resimleri kırpma ya da yeniden boyutlandırma seçenekleri de bulunmuyor.

İndirmek isteyenler buradan indirebilirler.