PAYLAŞ

Yapay Yıldız Yörüngeye Oturdu

Android ve iOS cihazlardan da takip edilebilecek olan yapay yıldız, yörüngedeki yerine ulaşarak, güneş reflektörlerini açtı. Uyduyu uzaya yollayan şirketin hazırlayacağı iOS uygulaması henüz kullanıma girmediği için amatör gökbilimciler uyduyu henüz göremediler. Sky and Telescope yaptığı açıklamada uydunun reflektörünün açılıp açılmadığını anlamak için dışarı çıkılıp bakılması gerektiğini söyledi.

Yapay Yıldız

Mayak CubeSat, toplanan 200.000 dolarlık bağışlarla finanse edildi. Uydu, uzaydaki enkazları dünya atmosferine yaklaştırarak yakabilme işlevine de sahip.

Yapay Yıldız

Bununla birlikte uydunun ışık saçıyor olması, uzayın karanlığının bozulmasına neden olacağı için eleştiri de alıyor. Bir astronom olan Nick Howes verdiği demeçte “Gezegenimizin içinde ve çevresinde karanlık gök yüzü için mücadele veriyoruz. Bağış yoluyla yapılan bu saçmalık yüzünden karanlığın yok edilmesi beni üzüyor” dedi.

Yapay Yıldız

Mayak ve Beacon olarak adlandırılan uyduyu, Moskova Makine Mühendisliği Üniversitesi’ndeki mühendisler yaptılar. Uydu, üzerinde taşıdığı ekstrem boyutlardaki yansıtıcısı sayesinde Güneş dışında her şeyden daha çok parlayacak şekilde tasarlandı.

Yazılar
Rusya Yapay Yıldızını Yörüngeye Gönderdi
Haber Adı
Rusya Yapay Yıldızını Yörüngeye Gönderdi
Açıklama
14 Temmuz’da Baykonur üssünden fırlatılan ‘Mayak’ adlı uydu, gök yüzünün en parlak objelerinden biri olma yolunda.
Yazar
Yayıncı
Akademya Eğitim
Yayıncı Logosu