PAYLAŞ

ProTruly kompakt 360 kamera modeliyle geliyor

Belki de bilmiyorsunuz ama ProTruly adlı Çin’li firma geçtiğimiz Aralık ayında dünyanın ilk dahili 360 kamerasına sahip iki telefonunu piyasaya sürmüştü. Bu haberi kaçırdığınız için tasalanmayın zira cihazların derme çatma görüntülerinden ötürü almaya yanaşmayacaktınız belki de. Zira kullanılan kameralar telefonların estetiğini yerle bir etmişlerdi desek, abartmış olmayız.

Fakat HT Optical bu durumun yeni modellerde değişeceğini söylüyor. MWC Shangai’da merkezi Çin’in Wuhan eyaletinde bulunan firma ile yapılan görüşmede firmanın sadece ProTruly’e değil, aynı zamanda Xiaomi’nin son modeleri olan Mi Sphere Camera modellerine de 360 kamera modülleri sağladığını öğrenildi.

16 MegaPixel görüntü kalitesi

Camekanda sergilenen ProTruly Darling telefon modellerinin komik görüntüsüyle alay edilirken HT Optical’ın başkan yardımcısı Shu Junfeng katılımcıları bir kenara çekerek onlara gelecek modelle ilgili bazı ip uçları verdi. Söylediğine göre yeni telefon modelinde 7.6mm kalınlığındaki bir telefona oturtulabilecek, çok daha küçük 360 kamera modülleri üretilecek. Üstelik 16 megapixel çekim yapabileceklermiş. Bu haliyle örneğin Insta360 Air aparatının halihazırda çektiği 4.5 megapixel çözünürlükten, ve aynı zamanda Samsung’un en yeni Gear 360 modelinin 15 megapixel’lik görüntü kalitesinden daha da fazla bir çözünürlük kalitesi sunacak.

ProTruly Optik Lens

 

Seyircilerin yüz ifadelerinden söylediklerine şüpheyle yaklaşıldığını sezinlemiş olmalı ki Shu onlara yeni modülün entegre edileceği telefona ait birkaç resim de gösterdi. Göründüğü kadarıyla mevcut 8.9mm kalınlığında, 181.4mm uzunluğundaki ProTruly Darling modeline oranla çok daha normal görüntüye sahip bir model olacak. Referans olması açısından belirtelim: iPhone 7 Plus modeli 7.3mm kalınlığında ve 158.2mm uzunluğunda.

Diğer yandan gizemli telefonun modülünde kullanılan mercekler göründüğü kadarıyla genel kalınlığa yaklaşık 1mm oranında fazladan kalınlık kazandırıyor. Bu da  demektir ki kamera telefon görüşmeleri esnasında ya da cebimizde taşırken çok daha az rahatsızlık verecek. Ama tabii buna rağmen lenslerin, telefonu koyacağınız yerin yüzeyiyle temasına engel olmayacak yeni yapım. Buna rağmen Shu’nun söylediğine göre yeni lensler çizilmeye dayanıklı kaplamayla korunacaklar.

HT Optik Kamera Kılıfı

Sony ve Olympus gibi kamera yapımcısı firmalarla haşır neşir olmuş bir firma olan HT Optical, kompakt dijital kamera piyasasının düşüşe geçmesiyle birlikte, farklı tipte ürün kategorilerine de el atmaya başlamış. Akıllı telefon VR kamerasıyla birlikte aynı zamanda frimanın entegre optik zoom kamera kılıfları da oldukça ilgi çekici. Yukarıdaki resimde ön plana çıkardığımız 5x optik büyütmeli olan model, üzerinde microSD girişi de taşıyor. Hasselblad MotoMod’un Moto Z serisindeki yaklaşımla benzerlik taşıyan bu kılıf, aynı zamanda herhangi bir iPhone ya da Android telefona da takılabiliyor (şarj tipine bağlı olarak). Ve dahili bataryası sayesinde kılıflar aynı zamanda vizör yokluğunda kullanılmak üzere resim çekebilme kapasitesine de sahipler.